HTML

1. Popis prikazov HTML

Chcel by som však vedieť ešte oveľa viac, pretože je to vec, s ktorou chcem žiť ... neberte to doslovne. Ále, už snáď dosť. Príručku, respektíve taký malý "slovník" HTML by som vám chcel ponúknuť aj preto, že mne samému kedysi veľmi pomáhal, dokonca ešte aj teraz sa niekedy doňho pozriem, ale do vytlačenej verzie, ale to môžte aj vy, stačí ak si vytlačíte tieto časti, zoradené podľa abecedy. Dúfam, že som vás potešil, pretože som kedysi sám hľadal nejakú príručku HTML, ktorá by nebola v angličtine a nakoniec som poskladal sám pre seba túto príručku, aby sa mi ľahšie orientovalo v kedysi mojej neznalosti jazyka HTML.

Autor: Peter Debnár

2. VIXova prirucka webelopera

Zaciname...

Tento dokument vychadza zo specifikacie HTML 4.0, ale nejde o uplny preklad. Zdroj som pouzil len na nastudovanie prikazov a ich parametrov. Ak chcete, stiahnite si celu povodnu specifikaciu priamo na W3C. V tomto manuali ide o nieco ine - priblizit HTML uplnym zaciatocnikom a pripadne poskytnut zaciatocny bod pre mierne pokrocilych. Vdaka abecednemu indexu sa da stranka pouzit aj na rychle ozivenie si informacii o prikazoch.

Kto som a preco pisem o HTML

V roku 2001 som absolvoval ukoncil studium odboru Informatika na FEI STU v Bratislave. Pri praci na Rocnikovom a Diplomovom projekte som sa zaoberal systemom s rozhranim webovskej stranky a tak som mohol zuzitkovat niektore znalosti z HTML z predchadzajucich rokov. Hlbsie sa HTML venujem asi od roku 1997. Vtedy uzrel linky netu moj prvy HTMLhelp, ktory sumarizoval moje vtedajsie poznatky a snazil sa poskytnut ich zacinajucim autorom WWW stranok v prijatelnej forme.

VIXova prirucka webelopera (VPW) vznikla za tym istym ucelom, po doplneni, aktualizovani a vyskusani prikazov som vytvoril uplne novy "help", s novym dizajnom a snad prehladnejsi ako ten stary. Pri opise prikazom som sa mozno neubranil troche formalizmu, ten vsak zabezpecuje aj prehladnost. Tajomny nazov "webeloper" neskryva v sebe nic ine, ako kombinaciu slov "web" + "developer", cize vyvojar webu, cize Vy.

Autor:  Ivan "VIX" Noris

 

3. Elektronická verzia knihy
Vstup do sveta INTERNETu pre začiatočníkov a pokročilých


 Autori:
    * Július Csontó
    * Marek Hatala
Preklad spôsobil:
    * Tibor Radačovský
=================

tento material vznikol  na Katedre kybernetiky a umelej inteligencie Fakulty elektrotechniky a informatiky na Technickej univerzite v Košiciach.